Po 12 měsících se solidární projekt DIGI Babi & Děda v Kopřivnici blíží do zdárného konce. Chtěla bych proto zrekapitulovat a ohlédnout se za tím, co za finanční podpory Evropské unie v rámci projektu vzniklo a odehrálo se. Celkem jsme uspořádaly 5 prezenčních setkání, workshopů, na městském úřadě v Kopřivnici. Do světa jsme tak vypravily prvních 20 absolventů digitální akademie.
Workshopy se konaly jednou měsíčně a místní senioři tak měli příležitost se interaktivní formou dozvědět nové vychytávky, tipy a triky, které mohou využít při ovládání jejich chytrého telefonu. Po skončení akademie jsme pro ně ještě uspořádaly jedno neformální setkání. V kopřivnickém skautském centru jsme společně opékali špekáčky. Senioři měli možnost se socializovat a zároveň položit otázky, či vyřešit problémy přímo s lektorkami kurzu. Lektorky trpělivě zodpovídaly dotazy nejen během workshopů či neformálního setkání, ale i v průběhu celého roku v podpůrné WhatsApp skupině pro účastníky kurzu. V této skupině se účastníci dozvídali o nadcházejících akcích a taktéž jsme upozorňovaly na hrozby internetu, sdílely zajímavá videa s obdobnou tématikou.
Mimo prezenční akce jsme pro zájemce, kteří se nemohli zúčastnit kurzu osobně, připravily brožuru s návody jak používat chytrý telefon. Brožura obsahuje 8 kapitol zabývajících se nastavením telefonu, užití QR kódu, či aplikací Záchranka. V každé kapitole čtenáři najdou snímky obrazovky a detailní popisy, jak postupovat. Brožura je dostupná online zde, nebo ve spolupráci s městem Kopřivnice na veřejných místech města jako je radnice či městská knihovna.
Na našem Youtube kanále @DIGIBabiDeda celkem vzniklo 14 instruktážních videí jak pro zařízení s operačním systémem iOS tak pro Android. Zároveň jsme nahrály záznamy z prezenčních akcí.
Zúčastnily jsme se i několika akcí pořádaných národní agenturou. Byly jsme prezentovat dobrou praxi v rámci živé knihovny v Hradci Králové, účastnily jsme se tematického monitoringu v Praze a v neposlední řadě jsme obdržely ocenění během Výročního setkání Evropského sboru v Olomouci. Mnohokrát děkujeme za možnost reprezentovat a sdílet naše zkušenosti.
Nadále nás můžete sledovat na sociálních sítích, stále funguje naše Facebooková stránka a taky jsme aktivní na Linkedinu. Projekt bude pokračovat v dalším roce, tentokrát ve městě Příbor, již pod neformální skupinou DIGI vzdělání. Pokud byste/ bys měl zájem s námi spolupracovat, budeme moc rády, když nás kontaktuješ na sociálních sítích nebo emailové adrese digibabideda@gmail.com.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Evropského sboru solidarity.